EUVIJESTI

Građani EU uskoro dobivaju Europski novčanik za digitalni identitet (EUDI)

Građani EU uskoro dobivaju ‘digitalni identitet’ – zamjenu za fizičke lične dokumente

Europska komisija objavila je da su se europski zakonodavci usuglasili oko finalnog teksta regulative Europskog novčanika za digitalni identitet (EUDI), čime su, kako kažu, došli na korak do njegovog službenog uvođenja.

Europska komisija – Priopćenje za tisak

Komisija pozdravila konačni dogovor o EU-ovoj lisnici za digitalni identitet
Brussels, 8. studenoga 2023.

Komisija je pozdravila konačni dogovor koji su na današnjem završnom trijalogu o Uredbi o uvođenju europskih lisnica za digitalni identitet postigli Europski parlament i Vijeće EU-a.

Time završava rad suzakonodavaca na provedbi rezultata privremenog političkog dogovora postignutog 29. lišnja 2023. o pravnom okviru za digitalni identitet EU-a, prvom pouzdanom i sigurnom okviru za digitalni identitet za sve Europljane.

To je važan korak prema ostvarenju ciljeva digitalnog desetljeća do 2030. u području digitalizacije javnih usluga. Svi građani EU-a moći će dobiti lisnicu EU-a za digitalni identitet koja će omogućivati pristup javnim i privatnim internetskim uslugama uz potpunu sigurnost i zaštitu osobnih podataka u cijeloj Europi.

Osim javnih usluga, lisnicu EU-a za digitalni identitet kao način prijave na svoje internetske usluge morat će prihvaćati i vrlo velike internetske platforme kvalificirane na temelju Akta o digitalnim uslugama (uključujući usluge kao što su Amazon, Booking.com i Facebook) i privatne usluge koje imaju zakonsku obvezu autentificirati svoje korisnike.

Osim toga, zahvaljujući njezinim značajkama i usklađenim specifikacijama prihvaćanje lisnice za vlastite usluge bit će atraktivno svim privatnim pružateljima usluga, čime će se stvoriti nove poslovne prilike.

Lisnica će pružateljima usluga olakšati i postizanje usklađenosti s različitim regulatornim zahtjevima.

Osim sigurne pohrane njihova digitalnog identiteta, lisnica će korisnicima omogućivati otvaranje bankovnih računa, plaćanje te spremanje digitalnih dokumenata, kao što su mobilne vozačke dozvole, liječnički recepti, potvrde o stručnoj spremi i putne karte.

Lisnica će biti jednostavna i praktična alternativa internetskoj identifikaciji koja je zajamčena pravom EU-a. Lisnicom će se u potpunosti poštovati odluka korisnika o tome žele li dijeliti osobne podatke, nudit će najviši stupanj sigurnosti koji je neovisno certificiran u skladu s istim standardima, a relevantni dijelovi njezina koda
objavit će se kao otvoreni kod kako bi se isključila svaka mogućnost zlouporabe, nezakonitog praćenja, praćenja ili državnog presretanja.

Zakonodavne rasprave ojačale su ambicioznost Uredbe u nizu područja važnih za građane. Lisnica će sadržavati pregled svih transakcija dostupnih korisniku, nuditi mogućnost prijave slučajevanavodnog kršenja pravila o zaštiti podataka te omogućivati interakciju među lisnicama.

Osim toga, građani će moći koristiti lisnicu s postojećim nacionalnim sustavima elektroničke identifikacije, a na raspolaganju će im biti i besplatni e-potpisi za neprofesionalnu upotrebu.

Sljedeći koraci

Dogovor koji su postigli suzakonodavci sad još moraju službeno odobriti Europski parlament i Vijeće.

Službeno doneseni europski okvir za digitalni identitet stupit će na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu.

Države članice morat će građanima osigurati EU-ove lisnice za digitalni identitet 24 mjeseca nakon donošenja provedbenih akata kojima se utvrđuju tehničke specifikacije za EU-ovu lisnicu za digitalni identitet i tehničke specifikacije za certifikaciju.

Ti provedbeni akti, koji će se donijeti šest, odnosno dvanaest mjeseci nakon donošenja Uredbe, temeljit će se na specifikacijama izrađenima u okviru paketa instrumenata EU-a za digitalni identitet, kojima se utvrđuju usklađeni uvjeti za uvođenje lisnica u cijeloj Europi.

Kontekst

U programu politike za digitalno desetljeće do 2030. utvrđeni su ciljevi Europe za digitalnu transformaciju do 2030. Prema ciljevima digitalnog desetljeća, do 2030. sve bi ključne javne usluge i zdravstveni zapisi građana trebali biti dostupni na internetu i svakome bi trebala biti na raspolaganju sigurna sredstva za elektroničku identifikaciju koja štite privatnost.

Lisnica se temelji na postojećem prekograničnom pravnom okviru za pouzdane digitalne identitete, odnosno inicijativi za europsku elektroničku identifikaciju i usluge povjerenja (Uredba eIDAS).

Ta je uredba donesena 2014. i početna je osnova za prekograničnu elektroničku identifikaciju, autentifikaciju i certifikaciju internetskih stranica u Uniji.

Zahvaljujući Komisijinu prijedlogu unaprijeđenog okvira, o kojem su suzakonodavci danas postigli konačni dogovor, primjene i koristi od sigurnog i praktičnog digitalnog identiteta rastu i proširuju se na privatni sektor i mobilne uređaje.

U okviru četiri velika pilot-projekta, u koja je uloženo više od 90 milijuna eura, od čega Komisija sufinancira 46 milijuna eura iz programa Digitalna Europa, započelo je testiranje primjene lisnice u nizu svakodnevnih situacija, npr. za predočavanje mobilne vozačke dozvole, korištenje ezdravstvenih sustava, digitalno plaćanje te dokazivanje obrazovnih i profesionalnih kvalifikacija.

Projekti su pokrenuti 1. travnja 2023. i na temelju njih će se doraditi tehničke specifikacije lisnice.

Evo, pogledajte i originalni dokument ui PDF formatu.

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Back to top button