Bihaćka gradska džamija Fethija iza sebe ima burnu i bogatu prošlost
Džamija Fethnija nalazi se u užem centru Bihaća, cca 200 metara udaljena od zgrade gradske uprave i smatra se jednim od najstarijih sakralnih objekata na području BiH sagrađenim u gotičkom stilu.
Fethija je prvobitno sagrađena kao prva od tri crkve svetog Antuna Padovanskog, 1266. godine, u gotičkom stilu i jedna je od rijetkih evropskih islamskih bogomolja u tom arhitektonskom stilu.
Osmanlije su Bihać osvojile 19. juna 1592 godine, koji je do tada bio pod vlašću Kraljevine Hrvatske, koja je pak bila u sastavu Habsburške Monarhije, a nedugo potom crkvu sv. Antuna Padovanskog, po narerdbi Hasan-paše Predojevića, preuredili su u glavnu džamiju i dali joj ime po jednoj od Kuranskih sura – Feth (Pobjeda).
Crkva svetog Antuna bila je duga 19,5 metara, široka 9,2 metra. Imala je visok krov, oktogonalni zvonik, a prilikom preuređenja crkve u džamiju osmanlijski graditelji ostavili su neke od starih značajki koje su karakterisale crkvu.
Nekoliko prozora s južne i sjeverne strane su zazidali a otvorili nove. Umjesto oltara, postavili su mihrab, a iznad velikih ulaznih vrata ostavili su gotičku rozetu. Sve do 1863. godine zvonik je bio netaknut, potom, zbog dotrajalosti se ruši i zamjenjuje minaretom.
U podnožju minareta i danas su primjetna dva neoštećena natpisa na arapskom jeziku koji govore o njegovoj izgradnji.
Fethija a i minaret sagrađeni su od kamea bihacita.
Fethija je i danas u funkciji te služi svojopj svrsi a posjećuju je i mnogobrojni turisti iz znatiželje interesujući se za njenu burnu i bogatu historiju.
Ljepotica Fethija ogromno je kulturno-historijsko blago koje krasi centar Bihaća, a proglašena je i za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.
Foto: Adis Rekić