Nagradu Grada Bihaća “Japodski konjanik” dobio je i naš Vikićanin, Kemal ( Jasmin) Havić, za istaknute ostvarene rezultate u oblasti sporta, a naročito kao glavnog kantonalnog sudije u karateu, te promociju Grada Bihaća u zemlji i inozemstvu kroz humanitarne i sportske aktivnosti.
Svečanom sjednicom Gradskog vijeća Bihać i dodjelom priznanja i nagrada zaslužnim pojedincima i kolektivima, obilježen je 761. rođendana Grada Bihaća. Ovogodišnja sjednica Gradskog vijeća Bihać održana je zbog epidemioloških mjera u prisustvu gradskih vijećnika i dobitnika priznanja. Prigodnim govorima obratili su se bihaćki gradonačelnik Šuhret Fazlić i Zulfikar Handukić, predsjedavajući Gradskog vijeća Bihać, koji su u svojim obraćanjima čestitali svim dobitnicima nagrada i priznanja, kazavši da su ovogodišnji nagrađeni pojedinci i kolektivi potvrda nesebičnog truda i zalaganja u razvoju grada Bihaća u proteklom periodu, a pogotovo u godini iza nas koju je obilježila pandemija COVID-19 virusa.
„ Godinu iza nas u našem gradu obilježila je migrantska kriza i pandemija koronavirusa, ali smo i pored svih nedaća uspjeli odgovoriti ovim problemima a posebno migrantskoj krizi čiji teret sami smo noslili tri godine. Sada kada se država uključila to je daleko lakše i uvjeren sam da ćemo vrijeme pred nama svi zajedno iskoristiti kao bi smo vratili Bihać u pozitivnu putanju razvoja a posebno u oblasti turizma. To možemo i moramo uraditi jedinstveni za svoj i naš Bihać i sve njegove građane„- kazao je u svom obraćanju gradonačelnik Fazlić.
Čestitajući Dan grada Bihaća, Zulfikar Handukić, predsjedavajući GV Bihać kazao je da je uvjeren da će aktualni saziv gradskog vijeća u naredne četiri godine biti vjetar u leđa razvoju našeg grada i da ćemo sve bitne i značajne odluke za naš grad donositi jednoglasno, bez obzira kojoj političkoj partiji pripadamo.
„Pokazali smo i u proteklih godinu dana da se znamo uhvatiti u koštac i sa najvećim problemima koji su pogodili cijeli svijet kroz pandemiju koronavirusa. Zajedničkim snagama, ali prije svega odgovornim ponašanjem svakog građanina Bihaća i nadljudskim naporima naših medicinskih radnika epidemija ovog virusa je pod kontrolom i nadamo se da ćemo ove godine kroz vakcinaciju i ovaj problem riješiti i krenuti u ekonomski oporavak grada kroz razvoj naše najvažnije privredne grane, turizma“ – naglasio je Handukić.
Povodom obilježavanja Dana grada Bihaća bihaćki gradonačelnik dodijelio je i posebno priznanje Grada Bihaća i to ljekarima i ostalom medicinskom osoblju Doma zdravlja Bihać, Kantonalne bolnice „dr.Irfan Ljubijankić“Bihać i ZU Zavod za javno zdravstvo Bihać.
Priznanje je dodijeljeno za nesebično zalaganje, požrtvovnost, hrabrost i odlučnost ljekara i medicinskog osoblja u cilju uspješnog suzbijanja pandemije Covid-19 i njenih posljedica, u periodu od marta 2020. godine do danas.
Ove godine najveće gradsko priznanje, Povelju „26 februar“ dobili su:
prof.dr.sc. Amra ( Mehmed) Šabić El-Rayess, za istaknuti lični doprinos na unapređenju općih civilizacijskih vrijednosti, doprinos u očuvanju i promoviranju istine i kulture sjećanja na genocid u Bosni i Hercegovini, te postignute rezultate u radu i stvaralaštvu koji su doprinijeli promoviranju grada Bihaća i države Bosne i Hercegovine u svijetu.
Crveni križ grada Bihaća, za dugogodišnji izuzetan doprinos na kontinuiranom promoviranju općih civilizacijskih vrijednosti, humanih i humanitarnih aktivnosti na principima nepristranosti, dobrovoljnosti, univerzalnosti i volonterizmu među mladima što je doprinijelo očuvanju i podizanju ugleda grada Bihaća u zemlji i svijetu.
Plaketa branilaca-oslobodilaca Bihaća dobili su:
Nisvet (Malić) Tutić – posthumno, (1965. – 1992.) za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Sead (Alija) Ćehajić – posthumno (1961. – 1995.) za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Marko (Mile) Veljača, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Isak (Ahmet) Pečenković, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Božo (Dragan)Marjanović, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Ekrem (Redžo) Čavkić, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Mirhad (Hasan) Čelebić, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Nijaz (Esad) Korčić, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Besim (Osman) Dizdarić, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Atif (Safet) Hrnjić, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Fuad (Adem) Malkoč, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Nedin (Rašid) Veladžić, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Ale (Jakup) Dulić, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Huse (Omer) Kovačević, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Rasim (Osman) Fileković, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Mirsad (Džafera) Kozlica, za istaknuti lični doprinos u odbrambeno-oslobodilačkom ratu u odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta države Bosne i Hercegovine, te očuvanja općih i civilizacijskih vrijednosti.
Plakete Grada Bihaća dobili su:
dr. Mirza (Muharem) Babić, za izuzetne rezultate u oblasti obrazovanja postavljanjem visokih standarda u akademskom napredovanju mladih ljudi, postavši time jedan od izvrsnih promotora grada Bihaća u zemlji i svijetu kao poticajne sredine za razvoj talenata.
Zlatan Kovačević – Humanitarna organizacija SOS Bihać, za ukupan rad i postignute rezultate u oblasti humanitarnog rada, zaštite čovjekove životne i radne sredine u Bihaću, te jačanju ugleda grada Bihaća kao humane i socijalno osjetljive sredine.
Humanitarna organizacija Pomozi. ba, za ukupan rad i postignute rezultate u oblasti humanitarnog rada i pomoći socijalno ugroženim osobama u gradu Bihaću i cijeloj Bosni i Hercegovini doprinoseći time jačanju ugleda grada Bihaća kao humane i socijalno osjetljive sredine.
Zahvalnica Grada Bihaća dobili su:
Mahira (Munir) Alagić, za poseban doprinos očuvanju i razvoju tradicije i kulturne baštine u gradu Bihaću kroz organizaciju mnogobrojnih prestižnih regionalnih frizerskih takmičenja što je doprinijelo promoviranju Grada Bihaća u zemlji i inozemstvu.
Članovi uprave NK Jedinstvo – posthumno: Ćamil Kadić, Đemo Midžić, Stipica Anušić, Ante Mršić-Papin i Ramo Čavkić, za nesebičan dugogodišnji doprinos i ostvarenja u sportu kroz iskazani entuzijazam i požrtvovnost na unapređenju i popularizaciji Nogometnog kluba „Jedinstvo“, posebno među mladima, te promociji grada Bihaća kroz sport u zemlji i inozemstvu kao otvorenog grada i kulturnog središta.
Dalibor Nenić, bivši bihaćki paroh, za doprinos na jačanju i širenju međureligijskog dijaloga, te za razvoj i očuvanje općih civilizacijskih vrijednosti.
SKD „Mini Dnevnik 1987“ Bihać, za postignute rezultate i poseban doprinos u očuvanju malonogometne sportske tradicije na području grada Bihaća, razvijanje kulture sporta i humanosti čime su doprinijeli promoviranju Grada Bihaća u zemlji i inozemstvu.
Nagrada Grada Bihaća „Japodski konjanik“ dobili su:
Arijel (Amel ) Kurtagić, za istaknuti nastavni i vannastavni aktivizam, a posebno na unapređenju života i ostvarenju zajedničkih interesa i potreba mladih, te promoviranju kulturno – historijske raznolikosti Grada Bihaća.
Nizama (Jasmin) Husetić, za istaknuti nastavni i vannastavni aktivizam, a naročito za izuzetna ostvarenja i postignute rezultate na unapređenju i afirmaciji pronalazaštva i inovatorstva u oblasti zaštite okoliša na domaćim i međunarodnim takmičenjima, te promociju Grada Bihaća u zemlji i inozemstvu.
Irma (Nijaz) Memagić, za istaknute ostvarene rezultate u oblasti sportskog plesa, uspjehe u sportskim takmičenjima u zemlji i inozemstvu, te promociju Grada Bihaća kroz sportske aktivnosti.
Kemal ( Jasmin) Havić, za istaknute ostvarene rezultate u oblasti sporta, a naročito kao glavnog kantonalnog sudije u karateu, te promociju Grada Bihaća u zemlji i inozemstvu kroz humanitarne i sportske aktivnosti.