Međunarodni naučni tim predstavlja neverovatno naučno otkriće u astrofizici — prvu fotografiju crne rupe, što je podvig koji će staviti na probu stub nauke: opštu teoriju relativiteta Alberta Ajnštajna.
Konferencije za štampu istovremeno se održavaju u Vašingtonu, Briselu, Santijagu, Šangaju, Tajpeju i Tokiju, a njihovi učesnici predstavljaju ovaj pionirski rezultat projekta „Event horajzon teleskop“ (Event Horizon Telescope — Teleskop horizonta događaja).
Opservatorija „Event horajzon teleskop“ dobila je prve fotografije takozvane „senke“ crne rupe u centru galaksije M87, saopštili su naučnici na konferenciji za novinare u sedištu Evropske komisije u Briselu.
This is M87* and this the first image of a black hole! Mass is 6.5 Billion suns within size of a solar system. Precious because real. Waited 25 years for this. Dark shadow is where light disappears in #eventhorizon. We see something never seen before. #blackhole #JustWow #EHT pic.twitter.com/3nCosTzyER
— Heino Falcke (@hfalcke) 10. April 2019
„Nikada nisam verovao u to da crna rupa u galaksiji M87 ima tako velike razmere, kao što su pokazali naši proračuni. Kada sam video tu fotografiju, svojim očima sam se uverio u to. Vatreni prsten koji se može videti na tom snimku stvoren je zahvaljujući ogromnoj snazi gravitacije tog objekta“, izjavio je Hajno Falke s Univerziteta Nejmegen u Holandiji.
Većina astronoma danas smatra da u centru svih galaksija postoje veoma masivne crne rupe – objekti koji imaju masu jednaku milionima i milijardama Sunaca i koji neprekidno privlače i gutaju materiju. Deo te materije „preživljava“ crnu rupi i izbacuje se u vidu džetova – tankih pramenova plazme koja se kreće brzinom svetlosti.
U Mlečnom putu i nizu drugih galaksija takva crna rupa je u hibernaciji, a džetova nema. Naučnici su već dugo pokušavaju da shvate kada se ona „uspavala“ i koliko je aktivna bila u prošlosti, kako je ta aktivnost uticala na život zvezda u centru galaksije i na njenim rubovima.
Tu tajnu Falke i njegove kolege pokušavaju da otkriju uz pomoć interferometra „Event horajzon teleskop“, u okviru kojeg su nedavno ujedinjeni kapaciteti najosetljivijih radio-opservatorija sveta u Čileu, Španiji, Kaliforniji, u Arizoni, na Havajskim ostrvima i na Zemljinom Južnom polu.
U Briselu će Evropska komisija predstaviti fotografiju crne rupe koju je snimio ovaj teleskop. Evropski istraživači su imali ključnu ulogu u ovom projektu.