SVIJETVIJESTI

“Tamni Orao” (Dark Eagle) protiv Orešnika…

Dark Eagle bi potencijalno mogao doseći brzinu i do 17 Macha (21.044 km/h)

SAD vjerovatno već ima svoj novi projektil dugog dometa spreman za upotrebu a Njemačka će također od 2026. postati dio mjera odvraćanja od Rusije.

Washington D.C. – “Iako je lansiranje projektila s lanserom Dark Eagle važna prekretnica, činjenica da se to dogodilo tek sada naglašava probleme koji su godinama kočili razvoj sustava”, piše Joseph Trevithick. Autor časopisa The War Zone (TWZ) pretpostavlja da nova prijetnja iz SAD-a Kini i Rusiji prolazila kroz prave porođajne muke, što je konačno prevazišeno.

Hipersonična raketa Dark Eagle završila je uspješan test i sigurno je veliki konkunt novoj raketi Orešnik Vladimira Putina.

Rusija je izrazila veliko povjerenje u svoju hipersoničnu raketu. Putin je čak otišao toliko daleko da je rekao da razvoj Orežnika dovodi njegovu zemlju “na rub praktički eliminiranja potrebe za korištenjem nuklearnog oružja”, kako je nedavno izvijestio časopis Newsweek.


“Koliko znamo, Rubesh je razvijen isključivo za korištenje nuklearnog oružja. Njegova bojeva glava od 1000 do 1200 kilograma trebala bi biti opremljena s nekoliko (tri do šest) pojedinačno vođenih bojevih glava kapaciteta oko 100 kilotona (najčešće se navode tri do četiri bojeve glave od po 300 kilotona)”, napisao je Andrej Čaruk. Autor časopisa Militarnyi donio je vijest da će nova raketa koja se pojavila u ukrajinskom ratu kao Rubesh ili Oreshnik predstavljati ozbiljnu prijetnju – za cijeli svijet. Sljedeća loša vijest stigla je iz Military Watcha.

Sposobnost koju sada razvijamo, na kopnu, povećava našu fleksibilnost. Ali to znači da se situacija ruske prijetnje ne mijenja značajno.”

Brigadni general Maik Keller u podcastu Bundeswehra “Inquired”
Procjenjuje se da bi Rusija svake godine mogla proizvesti 300 novih projektila dugog dometa Orešnik, piše časopis pozivajući se na strahovanja Glavne izvidničke uprave ukrajinskog ministarstva obrane. Prema ovoj obavještajnoj procjeni, Rusija bi mogla proizvesti do 25 projektila Orešnik mjesečno, što bi bilo jednako proizvodnji 300 projektila godišnje. Dakle, SAD su pod pritiskom.

Američka vojska sada je testirala svoju hipersoničnu raketu Dark Eagle iz lansera na prikolici, piše TWZ. Sljedeće godine raketa će biti predana vojsci.

Odgovor SAD-a na novu Putinovu raketu: Dark Eagle nudi domet veći od 2775 kilometara i brzinu od 17 mach – 21.044 km na sat

Časopis Breaking Defense citirao je glasnogovornika vojske koji je rekao: “Hipersonično oružje dugog dometa nudi domet veći od 2775 kilometara”; To znači da nadmašuje američki ATACMS (vojni taktički raketni sustav) za oko deset puta. Priča se da ruski Orešnik može preletjeti 3000 do 5000 kilometara. Ovo je oružje predviđeno za uporabu mobilnih raketnih bacača na kopnu i moru s površinskih brodova ili podmornica.

Iz perspektive vojske hipersonično oružje dugog dometa (LRHW) bit će “vrhunski model cijele obitelji novih dugometnih oružja”. Precizna paljba (LRPF). Iako LRHW ima najveći domet, najbrže leti i najsnažniji je, ujedno je i najskuplji. Stoga će hipersonično oružje biti rezervirano za mete najvišeg prioriteta, dok se oružje kraćeg dometa bori protiv velike većine prijetnji”, navodi časopis.

Američko-kineski sukob: Dark Eagle bi potencijalno mogao doseći i do 17 Macha (21.044 km/h)

Njegov autor, Sydney J. Freedberg, sugerirao je da su projektili vojske i mornarice prvenstveno bili namijenjeni za uporabu na Pacifiku. Ako Kina izvrši invaziju na Tajvan, a američki saveznici odbiju preletjeti ili koristiti njihov teritorij, SAD će i dalje moći djelovati: “Hipersonično oružje dugog dometa stacionirano na američkom tlu u Guamu još uvijek može pogoditi kineske trupe u opsadi Taipeija,” kao piše Freedberg.

SAD bi mogao ispaljivati ​​svoj LRHW iz baterija u Tajvanu, Japanu ili Južnoj Koreji, Kina bi bila otvorena za projektile na udaljenosti od gotovo 2000 kilometara. Dodatno, mornarička verzija LRHW-a, nazvana konvencionalni brzi udar, može se ispaliti s podmornica ili brodova na moru bilo gdje u Pacifiku, rekao je Freedberg. Sve je to moguće od 2025. godine, kao što sugeriraju trenutačni uspješni testovi.

No, čini se da o američkom Dark Eagleu i ruskom Oreshniku ​​kruže samo nagađanja – primjerice u vezi s brzinom. Orešnik koji je pao iznad Ukrajine navodno je dostigao jedanaest puta veću brzinu zvuka. Američka vojska izvijestila je u nedavnom izvješću Kongresne službe za istraživanje da bi njegov novi razvoj mogao putovati više od 6000 kilometara na sat, malo manje od 6 Macha, što je šest puta više od brzine zvuka, piše Newsweek.

Međutim, prema Bulletin of Atomic Scientists, Dark Eagle potencijalno bi mogao doseći brzinu do 17 Macha, što je 21.044 kilometara na sat ili 17 puta više od brzine zvuka“, piše Hugh Cameron, pisac Newsweeka.

Putinovo proročanstvo: “Na rubu smo da upotrebu nuklearnog oružja učinimo nepotrebnom”
Hipersonično oružje može se uzdići do ruba zemljine atmosfere, premašivši tako domet sustava protuzračne i proturaketne obrane, a zatim pasti na svoju metu, tako da je vrijeme za intervenciju možda već isteklo. Koliko god ove rakete postale opasne, mogle bi ograničiti rat na konvencionalno oružje i predstavljati najveću prijetnju dotičnim stranama u budućnosti.

“Ono što nam sada treba nije poboljšanje nuklearne doktrine, već ‘Oreshnika’, jer ako budemo imali dovoljno ovih modernih sustava naoružanja, na rubu smo da korištenje nuklearnog oružja učinimo praktički nepotrebnim”, rekao je Putin nedavno, prema izvoru iz Kremlja, prenosi Newsweek. No, to oružje Njemačku ponovno stavlja u fokus oba bloka – Njemačka ponovno postaje baza američkih projektila čiji su vrhovi usmjereni prema Rusiji i proživljava novo izdanje Hladnog rata.

Početkom do sredine 1980-ih, kao dio dvostruke odluke NATO-a, instalirano je više od 100 projektila Pershing II, prvenstveno u Baden-Württembergu – kao protuteža nuklearnoj prijetnji koju predstavljaju sovjetske rakete srednjeg dometa SS-20. Projektili Dark Eagle također se planiraju stacionirati u Njemačkoj – što je izazvalo velike rasprave od objave.

Dark Eagle u Njemačkoj: “Služi fleksibilnosti i načinu na koji možemo reagirati”

U julu je The War Zone objavio da će oružje koje će biti raspoređeno 2026. biti niz najmodernijih sustava, kao što je napisao Thomas Newdick, “uključujući višenamjenski projektil SM-6 i krstareću raketu Tomahawk, kao i hipersonično oružje u razvoju” – jedna aluzija na Dark Eagle, koji još nije raspoređen – i moguće drugo oružje, kao što je kopneni hipersonični raketni sustav Operational Fires (OpFires) i balistički projektil kratkog dometa Precision Udarni projektil (PrSM), a oba su također trenutno u razvoju.”

U konačnici, ovo služi fleksibilnosti i načinu na koji “možemo reagirati”, nedavno je rekao Maik Keller. Brigadni general zaposlen je u Političkom odjelu Federalnog ministarstva obrane i odgovoran je za sigurnosnu politiku u euroatlantskoj regiji. On je u podcastu Bundeswehra govorio o tome u kojoj bi mjeri ova dodatna sposobnost potencijalno mogla dodatno iritirati Rusiju i staviti je u trajno stanje pripravnosti. Keller je to zanijekao.

“Načelno mogu isključiti taj strah jer to oružje može biti opremljeno samo konvencionalnom opremom. Nadalje, opsežni sustavi već postoje; sposobnost koju sada razvijamo, na kopnu, povećava našu fleksibilnost. Ali to znači da se situacija ruske prijetnje ne mijenja značajno.”

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Pročitajte i ovo
Close
Back to top button