Doživotni predsjednik SFRJ i Saveza komunista Jugoslavije Josip Broz Tito umro je na današnji dan. Preminuo je 4. maja 1980. godine, u 15.05, u Kliničkom centru u Ljubljani, tri dana pred svoj 88. rođendan.
Tog 4. maja, u 18:50 sati , televizijski program je prekinut, a spiker Miodrag Zdravković je pročitao najtužniju vijest nakon koje se sve promijenilo: “Umro je drug Tito”.
Na čelu Jugoslavije bio je 35 godina, izveo je zemlju iz Sovjetskog bloka i bio jedan od lidera Pokreta nesvrstanih zemalja. Bio je počasni član svih akademija u Jugoslaviji i mnogih u inostranstvu. Odlikovan je Ordenom narodnog heroja (tri puta), Ordenom junaka socijalističkog rada, Ordenom Lenjina (SSSR) i mnogim drugim domaćim i stranim odlikovanjima.
Nehruovu nagradu (Indija) dobio je 1973. za međunarodno razumijevanje. Titovi govori, članci i ostali politički i teorijski radovi objavljeni su u više izdanja u SFRJ i u inostranstvu.
Dan mladosti
Razbolio se u 88. godini, ali uprkos tome obavljao je svoje dužnosti te je učestvovao na Samitu nesvrstanih u Havani 1979. godine. U januaru 1980. godine amputirana mu je lijeva noga, a četiri mjeseca nakon je preminuo.
Njegovoj sahrani, koja je održana u Beogradu 8. maja, prisustvovali su predstavnici više od 128 zemalja, kraljevi, prinčevi i oko 700.000 ljudi, a prema nekim izvorima, Titova sahrana je drugi najgledaniji događaju u 20. vijeku, posle sletanja Misije Apolo 11 na Mjesec.
Poštovaoci lika i djela Josipa Broza Tita tradicionalno na ovaj dan od ranih jutarnjih sati obilaze njegov grob u Kući cvijeća na Dedinju u Beogradu, a u najvećem broju posjetioci dolaze iz zemalja nastalih poslije raspada Jugoslavije.
Njegova smrt promijenila je dosta toga na Balkanu, ali i u svijetu. Deset godina nakon uslijedio je raspad Jugoslavije praćen krvavim ratovima.
Josip Broz Tito rođen je u Kumrovcu 25. maja 1892. godine. Njegov rođendan i danas se obilježava 25. maja kao “Dan mladosti”.
IAKO SU, NA PROStORIMA DRŽAVA BIVŠE JUGOSLAVIJE, PODIJELJENA MIŠLJENJA O NJEGOVOJ HISTORIJSKOJ ULOZI I VELIČINI, VRIJEDI NAGLASITI MNOGO JE NEPOBITNIH ČINJENICA KOJE SE NE MOGU NEGIRATI: