Studija koja upozorava: SAD može uništiti sve ruske i kineske nuklearne lansirne rampe za 2 sata
Kako se javnosti predstavlja, navodno, Moskva i Peking su u nuklearnoj ekspanziji i Washington ih mora slijediti. Međutim, studija pokazuje sasvim suprotno.
O konvencionalnoj snazi i rizicima.
Prema vojnim tvrdolinijašima u Washingtonu, Sjedinjene Države suočavaju se s krizom nuklearne slabosti. Kina i Rusija proširuju svoje arsenale nuklearnog oružja i masovno ulažu kako bi ga učinile otpornijim, preciznijim i razornijim – a to također utječe na sustave isporuke.
“Ameriku nitko ne smije nadmašiti”
Pentagon upozorava da bi SAD prvi put u 2030-ima mogao imati dvije velike nuklearne sile kao strateške konkurente i potencijalne protivnike. Sada postoji strah da bi Kina i Rusija mogle sve nadmašiti svojom zajedničkom nuklearnom moći.
Barem tako stoji u prošlogodišnjem izvješću Komisije za strateško stajalište u američkom Kongresu – čak i ako to nije realno. Član komisije, Matthew Kroenig, izjavio je, citirajući Johna F. Kennedyja: “Amerika mora biti bez premca.” (“Ameriku nitko ne smije nadmašiti”).
Pazite na Missle Gap
Citat je, svakako, nesvjesno ironičan. Kao novi predsjednik 1958., JFK je ovim riječima obećao zatvoriti tzv. “missle gap” (interkontinentalni raketni jaz sa Sovjetskim Savezom). U to vrijeme vodile su se političke kampanje i iskrivljeni mediji izvještavali su da su SAD daleko iza Sovjeta u dalekometnim projektilima, a time i u nuklearnom odvraćanju.
Američke rakete ponovno u Njemačkoj
U desetljećima koja su uslijedila, vojni jaz sa Sovjetskim Savezom opetovano je citiran kao način za proširenje sposobnosti Pentagona. U kasnim 1970-ima kružila je prijetnja da bi Moskva mogla steći sposobnost da uništi američke kopnene projektile u prvom udaru.
Međutim, prema ruskim izvorima, Kremlj to nije mogao učiniti. Dvostruka odluka NATO-a i stacioniranje projektila Pershing-2 opremljenih nuklearnim bojevim glavama u zapadnoj Europi, posebice Njemačkoj, također je krajem 1970-ih i početkom 1980-ih pravdano raketnim jazom.
Danas se opet govori da se moramo suprotstaviti Rusiji. Kao rezultat ruskog rata u Ukrajini, američke rakete s većim dometom ponovno će biti stacionirane u Njemačkoj prvi put od kraja Hladnog rata. To je najavio kancelar Olaf Scholz na marginama summita NATO-a u Washingtonu u junu. Namjera je da sustavi oružja služe kao sredstvo odvraćanja od Rusije.
Istrebljenje za dva sata
Kritičari su više puta dovodili u pitanje logiku nuklearnog naoružanja kao sredstva odvraćanja. Jer, prema njihovom argumentu, nuklearnu silu – bilo SAD, Kinu ili Rusiju – ne čini sigurnijom od nuklearnog napada druge strane ako dodatno proširi vlastite nuklearne kapacitete, koji su ionako iznimno visoki u smislu i prvi i drugi udar se proširuju.
Nova studija pod naslovom “Gospodari zraka: Strateška stabilnost i konvencionalni udari” također pokazuje da, s jedne strane, nije točna pretpostavka da Rusija i Kina imaju stratešku nuklearnu nadmoć, naprotiv, a s druge strane, naoružavanje SAD-a i Zapada čini svijet u cjelini ne samo sigurnijim, već i nesigurnijim.
Autori procjenjuju da postoji oko 150 udaljenih nuklearnih lansirnih mjesta u Rusiji i oko 70 u Kini, smještenih otprilike 2500 kilometara od najbliže granice. U slučaju prvog udara američkih JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missiles) i krstarećih projektila Tomahawk iz zraka sva lansirna mjesta mogla bi biti buništena za nešto više od dva sata kako bi se spriječilo lansiranje nuklearnog oružja.
Hiljade krstarećih projektila
SAD i njegovi saveznici imaju na raspolaganju oko 3500 krstarećih projektila JASSM i 4000 Tomahawk. Autori ističu: Sjedinjene Države i njihovi saveznici sposobni su ugroziti čak i najskrivenije i najmobilnije strateške snage Rusije i Kine.
Studija se također bavi nedavnom objavom SAD-a da će do 2026. stacionirati projektile dugog dometa u Njemačkoj. Stacioniranje u južnoj Njemačkoj dovelo bi nekoliko ruskih lansirnih rampi za interkontinentalne balističke rakete (ICBM) nadohvat ruke.
Rastuća vojna nadmoć
Sjedinjene Države stoga su u poziciji uništiti sva ruska i kineska nuklearna lansirna postrojenja konvencionalnim oružjem, što stručnjaci studije ocjenjuju kao potencijalno nestabilnu geopolitičku situaciju.
Prof. Dan Plesch i Manuel Galileo s londonskog sveučilišta Soas govore o “tihoj revoluciji u vojnim poslovima” koja ilustrira rastuću vojnu nadmoć SAD-a nad Moskvom i Pekingom (Beijing), posebice u području raketne tehnologije.
Iako su Rusija i Kina postigle značajan napredak u radarskom otkrivanju, on je još uvijek neadekvatan kada su u pitanju američki nevidljivi bombarderi i njihovih saveznika, navodi se u izvješću. Osim toga, zrakoplovi s ljudskom posadom i bespilotne letjelice kojima SAD raspolaže povećavaju domet oružja i skraćuju vrijeme udara.
Nova utrka u naoružanju
Uz Aegis, Patriot, THAAD i druge protuzračne obrambene sustave, SAD također može oboriti ruske i kineske ICBM rakete, kao i rakete zrak-zrak koje ih mogu uništiti u fazi lansiranja nekoliko minuta nakon lansiranja.
Što se tiče mora, ruske podmornice lakše je otkriti i nalaze se u dometu država NATO-a, navodi se u izvješću. Što se tiče napada iz zraka, autori također vide SAD kao dobro pripremljen za obranu od mogućih napada.
Studija strahuje da bi američka dominacija mogla dovesti do početka nove utrke u naoružanju dok se Rusija i Kina nastoje prilagoditi – povećavajući rizik od pogrešne procjene u velikoj krizi koja bi mogla uključivati upotrebu nuklearnog oružja da se preduhitri SAD.
Trajna uzbuna
Autori također upozoravaju da se nadmoć podcjenjuje, prisiljavajući Rusiju i Kinu da drže svoje projektile stalno spremnima za lansiranje, što pogoršava situaciju jer su međunarodni sustavi kontrole naoružanja u stanju opadanja.
Kako bi se smanjila eskalacija i prijetnja, trend bi se morao preokrenuti. Izvješće je dio projekta temeljenog na Sveučilištu Soas u Londonu o strateškom konceptu za eliminaciju i širenje oružja.
Jedan fokus je na potrebi za novim godišnjim posebnim zasjedanjem Opće skupštine UN-a o razoružanju, koju je glavni tajnik UN-a António Guterres iznio u svojoj Novoj agendi za mir u srpnju 2023., kao i na primjerima i modelima za provedbu opće kontrola naoružanja i razoružanje.
IZVOR: TELEPOLIS