BiHSPORTVIJESTI

Brkić i Bašić donijeli historijsku pobjedu BiH protiv Poljske

Pobjedom protiv Poljaka BiH je došla na korak do plasmana u elitnu Svjetsku grupu Davis Cupa, a naredna prepreka na tom putu za bh. tenisere je selekcija Holandije, protiv koje će igrati u gostima od 7. do 9. aprila ove godine.

Davis Cup reprezentativci BiH sa maksimalnih 3:0 savladali su poljske tenisere u prvom kolu Prve grupe Evro-afričke zone.

Odlučujući bod Bosni i Hercegovini donijeli su Mirza Bašić i Tomislav Brkić koji su u dublu, nakon pet setova borbe, savladali Marćina Mtkovskog i Lukaša Kubota.

Brkić i Bašić su nakon velike borbe prva dva seta riješili u svoju korist. Oba nakon taj-brejka. Međutim Poljaci se nisu predavali pa su naredna dva seta pripala njima. Treći su osvojili rezultatom 6:3, a četvrti 6:4.

Ipak, bh. teniseri nisu dozvolili potpuni preokret, pa su odlučujući set uzeli sa 6:3 i tako donijeli svojoj reprezentacij i treći odlučujući bod već nakon drugog dana takmičenja.

Podsjetimo, prvi poen reprezentaciji BiH osigurao je Mirza Bašić pobjedom nad Kamilom Majhržakom koji je predao pri vodstvu bh. tenisera 2:0 u setovima. Na 2:0 povećao je Damir Džumhur, koji je savladao Hubera Hurkača sa 3:0 u setovima.

Meč protiv Poljske za bh. tenisere može se smatrati historijskim jer su prvi put igrali u ovom rangu takmičenja.