Model OpenAI-a pod nazivom o1, koji će biti integrisan u ChatGPT, dolazi u vrijeme dok se tehnološke tvrtke utrkuju u stvaranju sve moćnijih i sofisticiranijih sustava
OpenAI će lansirati proizvod umjetne inteligencije za koji tvrdi da je sposoban zaključivati, što mu omogućuje rješavanje teških problema u matematici, kodiranju i znanosti u kritičnom koraku prema postizanju ljudske spoznaje u strojevima.
Modeli umjetne inteligencije, poznati kao o1, reklamirani su kao znak napretka tehnoloških mogućnosti u posljednjih nekoliko godina dok se tvrtke utrkuju u stvaranju sve sofisticiranijih sustava umjetne inteligencije. Konkretno, u tijeku je svježa borba među tehnološkim grupama, uključujući Google DeepMind, OpenAI i Anthropic, za stvaranje softvera koji može djelovati neovisno kao takozvani agenti, personalizirani botovi koji bi trebali pomoći ljudima da rade, stvaraju ili komuniciraju bolje i sučelja s digitalnim svijetom.
Prema OpenAI-ju, modeli će biti integrirani u ChatGPT Plus počevši od četvrtka. Osmišljeni su da budu korisni znanstvenicima i programerima, a ne općim korisnicima. Tvrtka je rekla da su modeli o1 daleko nadmašili postojeće modele kao što je GPT-4o na kvalifikacijskom ispitu za Međunarodnu matematičku olimpijadu, gdje su postigli 83 posto u usporedbi s 13 posto za potonjeg, piđe Financial Times.
Mira Murati, tehnološka direktorica tvrtke, rekla je da su modeli također otvorili puteve u razumijevanju načina na koji AI funkcionira. “Dobijamo uvid u razmišljanje modela … možemo promatrati njegov misaoni proces, korak po korak,” rekla je za Financial Times.
Novi modeli koriste tehniku zvanu učenje s potkrepljenjem za pristup problemima. Potrebno im je dulje vrijeme za analizu upita, što ih čini skupljima od GPT modela, ali su dosljedniji i sofisticiraniji u svojim odgovorima.
“Ono što radi za to vrijeme je istraživanje različitih strategija za odgovor na vaš upit,” rekao je Mark Chen, vodeći istraživač na projektu. “Ako shvati da je napravio pogreške, može otići i ispraviti te stvari.”
Za aplikacije kao što je online pretraživanje s kojima OpenAI eksperimentira putem svog alata SearchGPT – Murati je rekla da bi ovaj skup modela mogao otvoriti “novu paradigmu pretraživanja”, omogućujući bolje istraživanje i pronalaženje informacija.
Podučavanje računalnog softvera za provođenje razmišljanja korak po korak i planiranje unaprijed važne su prekretnice u pronalasku umjetne opće inteligencije strojeva s ljudskim kognitivnim sposobnostima.
Kad bi sustavi umjetne inteligencije pokazali istinsko razmišljanje, to bi omogućilo “dosljednost činjenica, argumenata i zaključaka koje je donijela umjetna inteligencija, i napredak u djelovanju i autonomiji umjetne inteligencije, što je vjerojatno glavna prepreka AGI-ju”, rekao je Yoshua Bengio, računalni znanstvenik sa Sveučilišta u Montrealu koji je osvojio prestižnu Turingovu nagradu.
Došlo je do stalnog napretka u ovom području s modelima kao što su GPT, Googleov Gemini i Anthropicov Claude koji pokazuju neke nove sposobnosti zaključivanja, prema Bengiu. No, znanstveni konsenzus je da sustavi umjetne inteligencije nisu uspješni u pravom zaključivanju opće namjene.
“Pravi način za procjenu napretka je imati neovisne procjene znanstvenika i akademika, bez sukoba interesa”, dodao je.
Gary Marcus, profesor kognitivne znanosti na Sveučilištu New York i autor knjige Taming Silicon Valley, upozorio je: “Vidjeli smo tvrdnje o razmišljanju iznova i iznova koje su se raspale nakon pažljivog, strpljivog pregleda znanstvene zajednice, pa bih pogledao sve nove tvrdi sa skepsom.”
Bengio je također istaknuo da softver s naprednijim mogućnostima predstavlja povećan rizik od zlouporabe u rukama loših aktera. OpenAI je rekao da je “pojačao” svoje sigurnosne testove kako bi odgovarao napretku, uključujući pružanje neovisnih britanskih i američkih sigurnosnih instituta za umjetnu inteligenciju ranog pristupa istraživačkoj verziji ovog modela.
U nadolazećim godinama napredak u ovom području potaknut će napredak AI-a, prema tehnolozima.
Prema Aidanu Gomezu, izvršnom direktoru AI start-upa Cohere i jednom od Googleovih istraživača koji su pomogli u izgradnji transformatorske tehnologije koja podupire chatbotove kao što je ChatGPT, podučavanje modela rješavanju problema pokazalo je “dramatična” poboljšanja u njihovim sposobnostima.
Govoreći na događaju FT-a u subotu, rekao je: “Također je znatno skuplje, jer trošite puno računalnog planiranja, razmišljanja i rasuđivanja prije nego što zapravo date odgovor. Dakle, modeli postaju skuplji u toj dimenziji, ali dramatično bolji u rješavanju problema.”