Iako je došlo do odgode od nekoliko mjeseci, građani BiH uskoro će doživjeti značajnu promjenu na granici prema Europskoj uniji vezanu uz ustupanje biometrijskih podataka, što će EU pomoći u borbi protiv ilegalnih migracija i krađe identiteta. Sustav ulaska/izlaska (EES), koji je trebao biti uveden početkom studenoga, odgođen je, a primijenit će se fazni pristup kako bi se ova velika promjena provela što bezbolnije. Vanjskotrgovinska komora BiH, čiji je predsjednik dr. sc. Vjekoslav Vuković, stalno upozorava na potrebu pripreme za EES i sustav ETIAS, koji će također imati značajnu ulogu.
Prema riječima Vukovića, proces uzimanja biometrijskih podataka mogao bi trajati oko 60 sekundi po osobi. Kada se to vrijeme primijeni na prosječno popunjen autobus, jasno je kakve bi posljedice to moglo imati na zastoje, osobito u robnom prometu. Za rješavanje situacije BiH su potrebni dodatni granični prijelazi s potrebnim fitosanitarnim službama kako bi se smanjio pritisak. Međutim, Hrvatska i BiH ne mogu same riješiti ovu situaciju; potrebno je odobrenje Bruxellesa. Glasnogovornik Izaslanstva Europske unije u BiH, Ferdinand Koenig, potvrdio je za Večernji list da je pitanje uvođenja EES-a razmatrano na Vijeću EU-a za unutarnje poslove 10. listopada. Europska povjerenica Ylva Johansson izjavila je da EES neće biti uveden do 10. studenoga, kako je prvotno planirano, jer Europska komisija nije dobila sve potrebne potvrde o spremnosti nadležnih tijela za korištenje sustava.
Vijeće za unutarnje poslove smatra da je fazni pristup najbolji način za postizanje brzog napretka u uvođenju EES-a. Komisija je zatražila od Agencije eu-LISA da razmotri sljedeće korake, uzimajući u obzir pravne i operativne mogućnosti. Komisija će nastaviti pružati podršku kako bi se sustav uveo što je prije moguće.
Što se tiče tehničkih podataka, EES je automatizirani informatički sustav za registraciju građana država koje nisu članice EU-a prilikom kratkih boravaka, svaki put kada prijeđu vanjske granice bilo koje od 29 europskih država. “Građanin koji nije iz EU-a” odnosi se na putnike bez državljanstva država Europske unije, Islanda, Lihtenštajna, Norveške i Švicarske. “Kratki boravak” znači boravak do 90 dana unutar razdoblja od 180 dana, a taj period se računa za sve europske države koje koriste EES, objašnjava Koenig.
Primjena EES-a modernizirat će upravljanje vanjskim granicama EU-a i poboljšati iskustvo putnika, a učinkovito upravljanje granicama bit će od interesa za EU i njegove partnere na zapadnom Balkanu, uključujući Bosnu i Hercegovinu. Sigurnost će se poboljšati putem unaprijeđenih graničnih provjera i korištenja biometrijskih podataka, čime se pojačava borba protiv krađe identiteta.
Što se tiče ETIAS-a, iduća bi godina mogla donijeti njegovu primjenu, što će dodatno promijeniti proces putovanja. Putnici će morati podnijeti zahtjev za odobrenje putovanja putem ETIAS web stranice ili mobilne aplikacije, uz naknadu od 7 eura. ETIAS odobrenje vrijedit će tri godine ili do isteka važenja putnog dokumenta. Djeca mlađa od 18 i stariji od 70 godina bit će izuzeti od plaćanja naknade.